piątek, 20 grudnia 2013

Klonowanie ludzkich włosów!!!

Łysienie to coraz częściej występujący problem nie tylko u mężczyzn ale również u kobiet. Wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami, a aby dokładnie zdiagnozować przyczynę zaistniałego problemu należy udać się do trychologa, którego zadaniem jest zbadanie co się takiego dzieje z naszym organizmem, że gubimy włosy.

Najskuteczniejszą formą leczenia wypadania włosów jest ich przeszczep. Włosy pozyskiwane są z tylnej części głowy odpornej na działanie dihydrotestosteronu, który najczęściej odpowiedzialny jest za łysienie. Do wyboru mamy dwie metody przeszczepu włosów metodę tradycyjną, czyli STRIP (z ang. Pas) oraz metodę FUE - Follicular Units Extraction (w tłumaczeniu oznacza: wydobycie mieszków włosowych). Obie te metody różnią się jedynie sposobem pozyskania mieszków włosowych gotowych do przeszczepienia. W metodzie STRIP pozyskuje się je poprzez wycięcie poprzecznie przebiegającego pasa owłosionej skóry i podzielenie go na pojedyncze zespoły mieszków włosowych. W metodzie FUE mieszki włosowe pobiera się bezpośrednio z części dawczej (część potyliczna głowy), w ten sposób unikamy niewygodnej poprzecznie przebiegającej blizny z tyłu głowy (tej po zszyciu rany po wyciętym fragmencie skóry).

Początkowo metoda FUE przysparzała wielu problemów, pobieranie mieszków włosowych trwało długo i wymagało wprawnej ręki chirurga. Aby proces ten usprawnić zaczęto opracowywać metody zautomatyzowania tego procesu i w ten sposób opracowano urządzenie o nazwie NeoGraft oraz robota ARTAS, który jest kuzynem zasłużonego już robota DaVinci. Tak wysoce zaawansowana technologia pozwoliła w dużym stopniu usprawnić przeszczep włosów metodą FUE.

Bardzo możliwe, że już niedługo etap pobierania mieszków włosowych czy to wykorzystując metodę FUE czy STRIP odejdzie w zapomnienie. Amerykańscy naukowcy z Columbia University oraz Angielskiego Durham University, poinformowali na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”, że wyhodowanie ludzkiego włosa zakończyło się powodzeniem. Co prawda jest to dopiero początek badań, lecz można się spodziewać, że już w niedługim czasie problem pozyskiwania włosów do przeszczepu będzie rozwiązany. Póki, co wiadomo, że do wyhodowania włosów posłużyły komórki pochodzące z brodawek u nasady korzenia włosa.  Z pobranych brodawek udało się wytworzyć komórki, które po umieszczeniu ich między ludzką skóra właściwą a naskórkiem i w takiej postaci w wszczepieniu szczurom pozwoliło na wyhodowanie ludzkiego włosa co potwierdziły wykonane badania genetyczne.

Nowo opracowywana metoda o nazwie PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) najprawdopodobniej będzie mogła być stosowana już za kilka lat co daje duże szanse powodzenia u osób z łysieniem androgenowym, zwłaszcza jeśli chodzi o kobiety. Najlepszych rezultatów spodziewa się u osób, u których nastąpił znaczny ubytek włosów w związku z czym dokonanie przeszczepu obecnymi metodami jest mocno utrudnione.

Jak widać naukowcy wytrwale pracują nad znalezieniem złotego środka na wypadanie włosów. Najpierw naukowcom z University of Pennsylvania udało się odkryć, że komórki macierzyste odpowiedzialne za powstawanie nowego włosa u osób łysych nadal są zdolne produkować ludzki włos lecz są uśpione. Było to zaskakujące odkrycie, sądzono że u osób łysych komórek tych już tam po prostu brak lub są zbyt zniszczone aby móc wyprodukować ludzki włos.  Rok później ten sam zespół badaczy odkrył znaczące ilości białka prostaglandyny w obszarze wcześniej wspomnianych komórek macierzystych. Białko to pełni szereg funkcji w ludzkim organizmie lecz zlokalizowane w obrębie mieszków włosowych wpływa niekorzystnie na ich funkcjonowanie. Następuje miniaturyzacja mieszka włosowego, wydłuża się faza spoczynku włosa a skraca faza wzrostu, co w efekcie prowadzi do zaniku włosów na danym obszarze. Jeśli naukowcom udało by się pozbyć prostaglandyny ze skóry głowy oraz pobudzić komórki macierzyste do działania wówczas problem łysienia androgenowego został by rozwiązany. Alternatywną metodą leczenia może być hodowanie ludzkich włosów i wszczepianie ich obszar głowy objęty łysieniem.

Więcej informacji na temat wypadania włosów i problemu łysienia na: przeszczepywlosow.pl oraz lysienie.info.pl