wtorek, 10 grudnia 2013

Czerniak - śmiertelnie niebezpieczny nowotwór skóry.

Wśród wszystkich nowotworów skóry czerniak jest najgroźniejszy. Jako nowotwór złośliwy jest wyjątkowo złośliwy a co z tym się wiąże, dokonuje wczesnych przerzutów w głębsze obszary organizmu. Czerniak najczęściej umiejscowiony jest na skórze, aż 9 na 10 przypadków dotyczy powierzchni skóry. Występuje on zazwyczaj w obrębie zmian barwnikowych skóry, może występować wewnątrz gałki ocznej, na błonach śluzowych narządów płciowych oraz jamie ustnej czy na jelitach.

Tak jak dawniej czerniak występował niezmiernie rzadko tak teraz liczba zachorowań drastycznie wzrosła. Od pewnego czasu ludzie kojarzą piękno z mocno opaloną skórą, najlepiej w kolorze brąz. Nastanie ery mody na opalanie wymusiło na znacznej części społeczeństwa obowiązek zadbania o opaleniznę. Gdy tylko słonce mocniej przygrzało nasza skóra była wystawiana na promienie słoneczne, w przypadku braku słonecznej pogody lub gdy sezon letni się zakończył aby utrzymać efekty ochoczo korzystamy z salonów z solarium.
Czerniak SSM
Autor zdjęcia: Carl Washington, M.D.,
Emory Univ. School of Medicine; Mona Saraiya, MD, MPH

Podążając za modą często zapominamy, że główną przyczyną odpowiedzialną za powstanie czerniaka jest promieniowanie UV. Częste przebywanie na słońcu wcale nie jest zdrowe. Jest to mit, który zapewne wziął się z tego że pod wpływem słońca nasz organizm produkuje więcej witaminy D, co jest niewątpliwie plusem. Jednak warto również spojrzeć na negatywne strony. Po pierwsze w prześciganiu o idealną opaleniznę łatwo przeholować i spiec skórę wówczas będzie ona piekła i nie ma nic wspólnego ze zdrowiem. Dodatkowo zbyt długie przebywanie na słońcu, może być bezpośrednią przyczyną udaru słonecznego, który może być śmiertelny w skutkach. A po trzecie zwiększamy ryzyko wystąpienia czerniaka skóry, który o wiele częściej jest przyczyną śmierci niż pozostałe omówione niebezpieczeństwa związane ze słońcem. 

Nie wszyscy mają czas aby cały dzień spędzić na słońcu celem uzyskania idealnej opalenizny. Alternatywną metodą na szybkie opalanie są solaria. Wystarczy kilka kilkunastominutowych seansów aby uzyskać rewelacyjny efekt. Opalanie w tego typu salonach jest jeszcze bardziej zdradliwe niż słońce. Jeden seans po lampami w solarium to dawka niebezpiecznego promieniowania UV porównywalna z całym dniem spędzonym w palącym słońcu na plaży. Nie trudno się domyśleć jak to zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka.

Czerniaka zazwyczaj się leczy przez usunięcie chirurgiczne i to w dodatku z marginesem zdrowej skóry aby uniemożliwić mu dokonanie przerzutów. Medycyna potrafi leczyć nawet najbardziej zaawansowane stadia czerniaka jednak szansa na wyleczenie wówczas maleje. Im szybciej czerniak zostanie wykryty tym łatwiej się go pozbędziemy. Czerniaka można rozpoznać nawet samemu, co prawda my nie posiadamy demoskopu czy innych urządzeń potrafiących oglądać znamię pod znacznym powiększeniem to jednak zwykła kontrola organoleptyczna potrafi wyłonić niebezpieczne znamię skórne wystarczy znać podstawowe objawy czerniaka.  Aby poznać więcej nt. objawów czerniaka zachęcamy zapoznanie się ze stroną: objawy czerniakl


Jako osoby nie posiadające przeszkolenia medycznego, często możemy nie rozpoznać czerniaka nawet go oglądając aby ułatwić jego rozpoznanie zapraszamy tutaj: Zdjęcia czerniaka znajdziemy tutaj nie tylko więcej informacji nt. czerniaka ale również zdjęcia, na których rozpoznany został czerniak. Dodatkowo do każdego zdjęcia dodany jest opis przez lekarza specjalistę informujący, które z objawów ewidentnie wskazują na czerniak. Będziemy mogli się dowiedzieć nie tylko czy jest to czerniak ale również określić z jakim rodzajem czerniaka mamy do czynienia. Ta wiedza może uratować nie tylko nasze życie ale również życie naszych bliskich, u których będziemy w stanie rozpoznać niepokojące objawy nowotworu złośliwego skóry.