środa, 13 listopada 2013

Haluksy, cena jaką płacimy za modne buty!

Szpilki to ulubione obuwie większości kobiet, zakładają buty na wysokim obcasie: do pracy, na zakupy dosłownie wszędzie. Za smukłe i zgrabne nogi trzeba zapłacić odpowiednią cenę a w tym przypadku ceną jest zdrowie. Noszenie obuwia na wysokim obcasie, ze smukłymi czubkami to prosta droga do powstania haluksów. Haluksy inaczej „koślawy paluch to schorzenie objawiające się zmianą ustawienia palucha stopy, paluch z prawidłowego ułożenia odchyla się od osi kierując w stronę drugiego płaca, czyli do wewnątrz stopy. W zaawansowanym stadium schorzenia deformacji ulega znaczna część przodostopia.

Problem jest na tyle istotny, że gdy w porę nie zgłosimy się do lekarza pozostanie nam jedynie leczenie operacyjne. Zdeformowany paluch powoduje bolesności podczas chodzenia i wręcz uniemożliwia obciążanie przedniej części stopy.

Czemu powstają Haluksy?

Na to pytanie jest prosta odpowiedź. Jedną z głównych przyczyn odpowiedzialnych za powstawanie haluksów jest noszenie niewygodnego obuwia. Szczególnie powinny uważać panie lubiące nosić obuwie na wysokim obcasie. Podwyższona pięta i szpiczaste zakończenie obuwia powoduje, że nadmiernie obciążona jest przednia część stopy, a dodatkowo palce ściskane jest przez węższe zakończenie butów. Dodatkowo możemy mieć genetyczne predyspozycje do tworzenia się haluksów. Warto również pamiętać, że otyłość sprzyjają tworzeniu się haluksów, co ma związek z większymi obciążeniami stopy, podobnie się dzieje, gdy prowadzimy stojący tryb życia.

Jakie są podstawowe objawy powstawania haluksów?

Haluksy
Autor zdjęcia: Cyberprout
Im wcześniej zgłosimy się z problemem do lekarza tym prostsze i mniej inwazyjne będzie leczenie. Głównym objawem jest paluch, którego ustawienie odbiega od osie do wewnątrz stopy. Długotrwałe naciski na paluch przyczyniają się do powstania bolesnego zgrubienia, a w okolicy uwypuklenia głowy pierwszej kości śródstopia powstaje stan zapalny. W wyniku deformacji może nawet dojść do podwinięcia stawu palucha. Wystająca kość palucha powoduje powstawanie kaletki, co powoduje obrzęk oraz dolegliwości bólowe. Objawów tych nie da się przeoczyć, więc w przypadku, gdy zaczynają się pierwsze objawy warto sięgnąć po pomoc, aby uniknąć w przyszłości np. operacji śródstopia. Często występuje kilka przyczyn, które nakładają się na siebie powodując, że w bardzo szybkim tempie dochodzi do skoślawienia się palucha.


Jak leczyć haluksy?

Jeśli deformacja dopiero się zaczyna można haluksy można leczyć zachowawczo. Leczenie takie polega na stosowaniu specjalnych wkładek ortopedycznych oraz odpowiedniej gimnastyce stóp. Haluksy nie powstają w tydzień, czy dwa są efektem wieloletnich złych nawyków, które stopniowo doprowadzają do deformacji. Dlatego też leczenie profilaktyczne najczęściej jedynie spowalnia proces powstawania haluksów. W związku, z czym, jeśli w porę nie opamiętamy się i nie zadbamy o zdrowie naszych nóg to jedyną alternatywną formą leczenia może okazać się zabieg chirurgiczny. Jeśli chodzi o operacyjne metody leczenia haluksów jest kilka metod, które przynoszą właściwe rezultaty. Każdy przypadek jest inny, dlatego najczęściej stosuje się wariacje kilku metod. Wyróżnić możemy metody gipsowe oraz bezgipsowe wybór odpowiedniej uzależniony jest od konkretnego przypadku. Usuwanie haluksów wcale nie należy do prostych zabiegów, trzeba: usunąć zmienioną zapalnie kaletkę, uwolnić należy przykurcze, często wykonuje się osteotomię, trzeba wydłużyć ścięgna. Pamiętajmy, że stopa po zabiegu i okresie rekonwalescencji powinna być w pełni sprawna. To jak przebiegać będzie rehabilitacja zależy w dużej mierze od zastosowanej metody. Problemu haluksów nie należy lekceważyć, warto też się zastanowić zanim kupimy ładnie wyglądające buty.

Więcej informacji na stronie: haluksy.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz