środa, 27 listopada 2013

Abdominoplastyka sposobem na płaski brzuch.

Przykład zabiegu Abdominoplastyki
Autor zdjęcia: KARRAX
Smukła sylwetka i brak odstającego brzucha to cel, jaki pragną osiągnąć nie tylko panowie, ale i również panie. Spowodowane jest to zazwyczaj zmianami w wyglądzie sylwetki wywołanymi w skutek przebytego porodu. Jednym z rozwiązań tego problemu jest zabieg abdominoplastyki, inaczej mówiąc plastyki brzucha. Zabieg ten polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz skóry z okolic brzucha. W ramach tego zabiegu dokonuje się także plastyki mięśni brzucha, w wyniku tak wykonanego zabiegu uzyskuje się znacznie lepszą sylwetkę. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają problemy z gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Plastyka brzucha nie jest wskazana u osób otyłych, a jedynie u osób, które mają nagromadzony tłuszcz miejscowo w okolicy właśnie brzucha. Minusem takiego rozwiązania jest blizna, której nie sposób ukryć tak łatwo jak w przypadku chociażby operacji powiększania piersi, gdzie blizna ukryta jest w fałdzie podpiersiowym lub nacięcie wykonywane jest pod pachą.

Zabieg abdominoplastyki dedykowany jest dla osób, które nie mają problemów z ogólną nadwagą, a jedynie z nagromadzoną tkanką tłuszczową oraz obwisłą skóra na brzuchu. W przypadku, gdy skóra w okolicach brzucha ma odpowiednią elastyczność, wówczas bardziej zalecany jest zabieg liposukcji brzucha, w ten sposób możemy uniknąć niewygodnej blizny. Pamiętać należy jednak, że z pomocą liposukcji pozbędziemy się jedynie tkanki tłuszczowej, obwisłej skóry zabieg ten nie zredukuje. Plastykę brzucha zaleca się u osób, u których nie dało się osiągnąć pożądanego efektu za pomocą diet oraz ćwiczeń. Abdominoplastyka jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na likwidację obwisłego brzucha po ciąży. Tutaj jedna mała uwaga, plastyka brzucha odradzana jest kobietom, które planują kolejne potomstwo.

Zabieg abdominoplastyki obarczony jest ryzykiem wystąpienia komplikacji jak każda inna operacja plastyczna. Choć do powikłania występują sporadycznie to nie można wykluczyć możliwości ich wystąpienia. Aby zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z zabiegiem plastyki brzucha należy przestrzegać zaleceń chirurga oraz zadbać, aby chirurg ten miał odpowiednie kwalifikację i doświadczenie przy wykonywaniu operacji tego typu. Wówczas nawet, jeśli powikłania jakieś wystąpią chirurg będzie potrafił im skutecznie zaradzić tak, aby nie odbiły się na rezultatach zabiegu.

Jeśli upewnialiśmy się, że jesteśmy odpowiednimi kandydatami do zabiegu umawiamy się na wstępną konsultację z lekarzem. Jest to ważny etap całej procedury, ponieważ to podczas wspomnianych konsultacji planowany będzie zabieg, zostaniemy przeprowadzona kwalifikacja do zabiegu oraz wyjaśniona procedura oraz sposób przygotowania się do zabiegu. Lekarz poinformuje o wszelkich zagrożeniach i rezultatach, jakich można spodziewać się po zabiegu. Zabieg ten może zostać połączony z liposukcją bioder lub innymi zabiegami z zakresy chirurgii plastycznej tak, aby w największym stopniu osiągnąć planowany rezultat zabiegu.

Jeśli chodzi o kwestię przygotowania się do zabiegu to zaleca się odstawienie tytoniu przez osoby palące przynajmniej 14 dni przez planowaną datą zabiegu. Przed zabiegiem nie powinniśmy się przesadnie opalać, gdyż może mieć to wpływ n a gojenie się rany pooperacyjnej. Wszelkie infekcje bądź przeziębienia powodują odroczenie terminu zabiegu. Po zabiegu konieczna może by ć hospitalizacja, lecz nie zawsze, powinniśmy zadbać o transport do domu oraz pomoc osoby trzeciej do czasy powrotu do samodzielności. Zwykle okres ten trwa kilka dni.

Zabieg wykonywany może być w znieczuleniu ogólnym, w przypadku mniejszych zabiegów istnieje możliwość przeprowadzenia procedury w znieczuleniu miejscowym. Wszystko uzależnione jest od rozległości planowanego zabiegu. Zabieg trwa średnio 3-4 godzin. Zabieg zaczyna się od wykonania poprzecznego nacięcia, od biodra do biodra i nad pępkiem. Następnie odseparować należy skórę wraz z tkanką tłuszczową od mięśni brzucha. Odsłonięte mięśnie brzucha zostają odpowiednio wzmocnione, co pozwala uzyskać efekt szczuplejszej sylwetki. Nadmiar skóry wraz z tkanką mięśniową jest usuwany. Nacięcia zszywane są w ten sposób, aby blizna przebiegała tuż nad okolicą łonową. Pępek należy wówczas wszyć w miejsce docelowe celem zachowania naturalnego wyglądu brzucha.

Po zabiegu występują umiarkowane dolegliwości bólowe, które łagodzone są z pomocą ogólnie dostępnych środków przeciwbólowych. Przez kilka tygodni wymagane jest noszenie specjalnego pasa uciskowego na brzuchu. Czas noszenia dodatkowej odzieży uzależniony jest od rozległości zabiegu. Pierwsza kontrola następuje w tydzień po zabiegu wówczas wyciągane są szwy w okolicy pępka. Rana poprzeczna zszywana jest zazwyczaj przy pomocy szwów wchłanianych, więc nie wymagają one usunięcia. Powrót do pełni sprawności może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Umiarkowane ćwiczenia mięśni brzucha skrócą okres rekonwalescencji jednak nie należy przesadzać gdyż forsowanie mięśnie brzucha jest niewskazane. Blizna z czasem staje się mniej widoczna i zawsze jest możliwa do ukrycia pod bielizną.

Więcej informacji na: Abdominoplastyka.pl i KlinikaKolasinski.pl