niedziela, 20 października 2013

Diagnostyka czerniaka

W Polsce znaczna część społeczeństwa urlop spędza wygrzewając się na plażach Bałtyku. Zbyt długie przebywanie na słońcu może przyczynić się do powstania nowotworu skóry, jeśli odpowiednio nie zabezpieczymy naszej skóry. Najlepszą profilaktyką przeciwnowotworową jest wczesne wykrycie zagrożenia. Każdy z nas może obserwować własne znamiona i w przypadku gdy, któreś z nich  wyda się podejrzane zgłosić się do lekarza, który zweryfikuje czy znamię to należy usunąć czy zostawić. W gabinecie specjalistycznym znamię to zostanie obejrzane pod demoskopem co pomoże lepiej ocenić jakie dane znamię ma charakter. Ocena znamienia na skórze nie zawsze jest takie proste. Tak jak w zaawansowanym stadium nie stanowi to problemu to wczesne wykrycie zagrożenia to prawdziwe wyzwanie.

Skóra może być zaatakowana przez wiele nowotworów a najgroźniejszym z nich jest czerniak. To właśnie ten nowotwór rozwija się w obrębie zmiany barwnikowej skóry. Jest to złośliwa forma raka, który bardzo szybko dokonuje przerzutów w głąb organizmu. Aby czerniaka można było w pełni wyleczyć, konieczne jest jego wczesne wykrycie. Jedną z najskuteczniejszych metod weryfikacji czy dane znamię jest nowotworem złośliwym jest usunięcie podejrzanej zmiany podczas zabiegu chirurgicznego, a następnie zbadanie go pod mikroskopem.

Przez lata to od doświadczenia lekarza i niezawodności jego oka zależała diagnoza danego znamienia. Jednak mimo wszelkich starań zdarzało się, że diagnoza była mylna i czerniak nie został odpowiednio wcześnie wykryty. Aby w przyszłości zapobiec podobnym sytuacjom opracowano skomputeryzowany system o nazwie FotoFinderdermoscope HD.

System ten pozwala na zobrazowanie znamion oraz archiwizację tak otrzymanych wyników, co w przyszłości umożkiwia na ocenę jak znamię to się rozwija. Obraz danego znamienia poddawany jest skomplikowanej  analizie matematycznej co powoduje mniejsze prawdopodobieństwo przeoczenia zagrożenia.

Badanie znamion przy użyciu tak zaawansowanych technologii jest nieinwazyjne, bezbolesne, a wynik otrzymywany jest błyskawicznie. Komputerowa metoda analiz jest szczególnie przydatna gdy znamion tych jest większa ilość, np. u osób chorych na zespół zmian atypowych. FotoFinder pozwala na szybka analizę wszystkich znamion, a w przypadku gdy któreś z nich jest podejrzane obraz takiego znamienia jest zapisywany i zachowywany do późniejszego porównania.


Podejrzane znamię ocenia się na podstawie zestawienia obrazów z kolejnych wizyt w gabinecie. Skomplikowane  analizy matematyczne pozwalają na odróżnienie zmian łagodnych od tych złośliwych. Mimo wykorzystania tak zaawansowanej technologii ostateczną decyzję podejmuje lekarz na zasadzie obserwacji wyników. Komputer potrafi porównać wiele znamion poprzez nałożenie na siebie obrazów, których te liczne zmiany dotyczą. Program błyskawicznie weryfikuje, które znamiona są nowe, co pozwala oszczędzić czas podczas badania osób z zespołem zmian atypowych. Zielonym kolorem oznaczane są zmiany, które nie zmieniły się w czasie. Ewidentne zmiany oznaczone są kolorem czerwonym. Zmiany, które są podejrzane oznacza się na kolor niebieski i poddaje wnikliwej analizie. W przypadku wykrycia podejrzanej zmiany wymagają konsultacji lekarza specjalisty. Kolejnym etapem jest usunięcie podejrzanego znamienia z marginesem zdrowej skóry, a wycięty fragment skóry poddany badaniu histopatologicznemu. W przypadku wycięcia całej zmiany barwnikowej mamy prawie 100%  pewności, że zostaliśmy wyleczeni.

Krótki film zrobiony na potrzeby Kliniki Kolasiński umożliwia państwu lepiej zrozumieć jak działa fotofinder



Źródło: KlinikaKolasinski.pl, zobacz także UsuwanieZnamion.com.pl oraz UsuwaniePieprzykow.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz